DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ NEDİR?

DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ NEDİR?

DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ NEDİR?

Euro 4 araçların bazılarında bulunabılen  ayrıca Euro 5 , Euro 6 araçların tümünde bulunan dizel partikül filtresi (DPF), emisyon standartlarını karşılamak için geliştirilen bir parçadır.

Şekil olarak bal peteğine benzeyen bu filitre, egzozdaki çevreye zararlı katı partikülleri tutmasını sağlar  ve bünyesinde hapseder. Ancak zamanla filtrede tutulan bu partiküllerin yani atıkların seviyesi zamanla artar ve tıkanma gibi sebeplere yol açabilir. Basınç sensörleri dizel partikül filtresindeki kurum tortusunun seviyesini ölçer ve filtrede kritik kurum seviyesi teşhis edildiğinde ve uygun koşullar da oluşmuş ise rejenerasyon işlemi başlatır.

Bazı durumlar var ki  araç rejenerasyon işlemini gerçekleştiremez ve kurum seviyesi motorun verimli çalışmasını engelleyecek hale gelir. Bu durumda gösterge ekranında DPF işareti belirebilir. Bu uyarı görüldüğünde araç sabit hızda ve yüksek devirde belirli bir süre kullanılmadır. Otomatik araçlarda ise bu işlem vites kolu manuel konuma alınarak yapılabilir. Aracın yüksek devirde kullanılmaya başlamasıyla motor yönetim sistemi daha fazla yakıt gönderir ve egzoz sıcaklığını arttırır. Egzoz sıcaklığının yaklaşık 600 veya 650 °C’ye ulaşmasıyla rejenerasyon işlemi başlar ve katı partiküller yakılarak kuruma dönüştürülür. Bazı hallerde  ise bu işlem de bir işe yaramayabilir aracın DPF veya Motor Arıza Lambası sönmez ve araçta güç kaybı yaşanır. Böyle bir durumda araç servise götürülerek arıza tespit cihazı yardımıyla rejenerasyon işlemi yapılmalıdır.

Sebep olarak DPF aşağıdaki sebeplerden tıkanabilir:

  • Düşük ,Kaçak kaliteli yakıt,
  • Düşük hızda  durk ve kalklı trafikte uzun süreli araç kullanımı,
  • Aracınızı rölantide uzun süreli çalıştırmak,
  • Yanlış spesifikasyonda yağ kullanımı.

Yeni çıkan tüm dizel araçlarda bulunan DPF, gerekli önlemlerin alınmaması durumlarında rejenerasyon işlemi ile dahi temizlenemeyecek duruma gelebilir ve değişim gerekebilir.

 

 

×

Hoşgeldiniz WhatsApp Destek Hattı Online. Her Konuda Buradan Yazabilirsiniz. 7/24 Sizlere Hizmet.

Whatsapp Destek
Kiralık Bungalov