Egzoz Bakımı Nasıl Yapılır?

Egzoz Bakımı Nasıl Yapılır?

Egzoz Bakımı Nasıl Yapılır?

Egzoz, motordan gelen zararlı gazları, kimyasal yöntemlerle sıkıştırdığı  ve çevreye yani dışarıya salınırken  engellediği gibi içindeki susturucularla motorun fazla ses çıkarmasını da önler. Bir süre sonra egzozun içine kurum oluşması, geri manevra yaparken aracı bir yerlere çarpmak ya da bozuk veya sarsıntılı yollarda aracı yüklü olarak kullanmak ise egzoz sistemine hasar meydana getirebilir.

Egzoz Neden Tıkanır?

Egzoz borusunu tıkanıklğına  neden olan sebepleri  ana maddeleri  özetleyebiliyelim

  • Motorunuzun  yıpranmış ve eski olması,
  • Kaçak ve Kalitesiz yakıt kullanımı,
  • Yakıt sistemindeki arızaların giderilmeyişi,
  • Yıpranmış ,Eski veya yanlış buji kullanımı,
  • Oksijen sensörünün verimli çalışmaması
  • Araç Motorunun hararet yapması.

Egzoz Tıkanırsa Ne Olur?

Kullanım şeklinize  bağlı olarak aracınızın egzoz sisteminde korozyon yani atıklar  oluşabilir. Genelde arka kısımdki susturucularda başlayan korozyon, ön susturuculara kadar ilerleyebilir. Yeni araçlarda egzoz delinmesi pek görülmez ama korozyon başlamışsa ve aracınızı servise götürmediyseniz egzoz delinmesi durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Egzoz delinmesi nasıl anlaşılır? 

Egzoz Tıkanırsa Ne Olur?

Kullanıma bağlı olarak aracınızın egzoz sisteminde korozyon oluşabilir. Genelde arka susturuculardan başlayan korozyon, ön susturuculara kadar ilerleyebilir. Yeni araçlarda egzoz delinmesi pek görülmez ama korozyon başlamışsa ve aracınızı servise götürmediyseniz egzoz delinmesi durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Egzozun delik olmasını nasıl anlarız? Borudan çok yüksek derecelerde sıcak hava çıkar. Bu sıcak hava fren ve yakıt borularına kadar ilerlerse ciddi anlamda arıza meydana gelebilir.
 

Egzozdan çıkan farklı Renklerdeki Dumanlar Neyin Habercisidir ?

“Egzoz içindeki kurum atıklarını nasıl temizliyebiliriz?”  merak edenler için de cevap verelim: Bunun için servislerde enjektör temizliği, emme manifoldu temizliği ve Carbon Clean (makine ve temizleme kimyasallarından oluşan bir sistem) uygulanabiliyor

“Egzoz içindeki kurum yani yapşkan sıvılar nasıl temizlenir?” diye merak edenleriniz için de cevap verelim: Bunun için servislerde enjektör temizliği, emme manifoldu temizliği ve Carbon Clean (makine ve temizleme kimyasallarından oluşan bir sistem) uygulanıyor.

 

 

×

Hoşgeldiniz WhatsApp Destek Hattı Online. Her Konuda Buradan Yazabilirsiniz. 7/24 Sizlere Hizmet.

Whatsapp Destek
Kiralık Bungalov